Uluslararası Endüstriyel Tasarım Tescili ve Lahey Anlaşması

Uluslararasında, Endüstriyel Tasarım Tescilini kolaylaştırmak adına Lahey Sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde tek başvuru ile sisteme üye olan ülkelerle uluslararası tasarım tescili yapılabilir. Bu sistem maliyeti düşük ve uygulama açısından oldukça kolay bir sistemdir. Lahey Sistemi Uygulamasında başvurular Ulusal Ofis (TPE) eliyle kabul edilmesinin ardından uluslararası tescil ofisine ulaştırılarak buradan da ilgili ülkelere gönderilmektedir.

Lahey Sistemi uygulaması kolay ve maliyeti son derece düşük bir tescil yoludur. Önceki durumda başvuru sahipleri tasarım tescili istedikleri ülkelerde tek tek başvurusu yaparak her ülkede vekalet ücreti ödemek durumunda kalıyordu. Lahey Sistemi uygulamasında bir başvuru Ulusal ofis (TPE) kabul edilmekte ardından uluslararası tescil ofisine ulaştırılmakta ve buradan ilgili ülkelere gönderilmektedir.

Tescil Plus uzman kadrosu ile endüstriyel tasarım tescili konusunda danışmanlık ve vekillik konularında siz müşterilerine kusursuz hizmet sunmaktadır

Sisteme üye ülkeler

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Tescili

Arnavutluk Ermenistan Azerbaycan Bosna Hersek Botswana
Bulgaristan  Hırvatistan Danimarka Mısır  Estonya
Avrupa Birliği (RCD) Fransa  Gürcistan Almanya Gana
Macaristan İzlanda Kırgızistan Latviya Lihtenştayn
Litvanya Moğolistan Namibya Norveç Polonya
Moldova Romanya Sao Tome and Principe Sırbistan Singapur
Slovenya İspanya Umman Sultanlığı İsviçre Suriye
Makedonya Türkiye Ukrayna

Tasarım nedir?

Tasarım şekil, biçim, renk, koku, estetik, malzeme ve süsleme gibi insan duyguları ile algılanan, herhangi bir ürünün tamamının veya bir kısmının üzerindeki çeşitli özelliklerin bütünüdür.

Algı ile kavram arasında bir bağlama aracıdır tasarım. Nesnel gerçeklik ile doğrudan ilişkisi yoktur bu sebepten önemsiz ayrıntılar yerine, önemli özelliklere dikkat çeker. Sonuç olarak da algılardan genelleştirme yapılarak kanılara varılır.

Tasarımın Süreçleri Nelerdir:

Ülkemizde endüstriyel tasarımlar, şekli inceleme, endüstriyel tasarım siciline kayıt ve yayın, itirazlar ve belgelendirme olarak dört süreçten oluşturmaktadır.

Şekli İnceleme:

Başvuru evraklarının sunulup sunulmadığı yada sunulmuş ise yönetmelik maddelerinde açıkça ifade eder nitelikte olup olmadığının incelenmesidir.

Resmi Endüstriyel Tasarım bülteninde Yayımlama:

Endüstriyel tasarım tescil başvurularının tasarım siciline kaydedilmesi ve ilgili Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteninde yayımlanmasıdır.

Tescile İtiraz:

Yayınlanmış olan tasarımlara ayrıt edici özelliğine ve yeni olup olmadığı vasfına sahip olmadığı gerekçesiyle itiraz edilmesidir. İtiraz süresi 6 aydır.

Belgelendirme:

6 aylık yasal itiraz süreci içerisinde itirazda bulunulmaması yada itirazın reddedilmesi durumunda tasarım tescil belgesinin hazırlanmasıdır.

Tasarım Tescilinde Gerekli Belgeler

 1. Sözleşme: Başvuru sahibine ait bilgiler, unvan, adres vb.
 2. Vekâletname
 3. Tasarım Talep Beyanı
 4. Tarifname
 5. 8x8 ebadında 2 adet ürünün 3 boyutlu çekilmiş resmi

Tasarım Tescilinde Verilen Hizmetler

 • Tasarım tescil başvurusu
 • Yenileme
 • Adres değişikliği
 • Nevi değişikliği
 • Unvan değişikliği
 • Devir
 • Lisans
 • Veraset intikal
 • Suret çıkarma
 • Menşe memleket

Marka Patent Tasarım Tescilleri

MARKA TESCİL
PATENT TESCİL
DOMAİN TESCİL
FAYDALI MODEL
YURT DIŞI TESCİL

İnternet Hizmetleri

Tescil Plus