Patent Tescil Süresi

Patent Tescil Süresi

Patent başvurusu ardından, buluş sahibine geri bildirimde bulunulur. Patent başvurusunun alındığı ve sicile kaydedildiği şekli incelemeyle birlikte bildirilir. Şekli şartlara uygun değilse, eksikliklerin giderilmesi için üç ay süre verilir. Yapılan inceleme sonrasında şekli şartlara uygunluk açısından bir eksik görülmemesi durumunda sahibinden on beş ay içerisinde araştırma talebinde bulunulması ve ücretin ödenmesi istenir. TPE veya uluslararası niteliği tanınmış anlaşmalı araştırma kurumları tarafından incelenir.

İnceleme sonucunda bir rapor hazırlanır. Bu rapor başvuru sahibine tebliğ edilir. Tebliğ tarihinden itibaren üç aylık bir süre içerisinde kişinin incelemeli ya da incelemesiz patent verilmesi sistemlerinden hangisini tercih ettiğini bildirmesi gerekir. Başvuru sahibinin hangi sistemi seçtiği ve araştırma raporu Enstitü tarafından yayınlanır.

Başvuru sahibinin, üç ay içerisinde tercihini bildirmemesi halinde, faydasız modeli tercih ettiği kabul edilir, İncelemeli sistem tercih edildiyse rapor aşamasından sonra (1-3 kez) reddedilir ya da tescil edilir. İncelemesiz sistem seçilirse, doğrudan incelemesiz belge verilir. Buluş sahibi, başvurusunun incelenmesi konusunda başvuruda bulunmadığı takdirde, faydalı model olarak 7 yıl süre için hak verilir.

Tescil Plus