Uluslararası Marka Tescili ve Madrid Protokolü

Uluslararasında geçerli olan bir marka tescil sistemi yoktur fakat yurt dışında tescilleme işlemlerinde bir takım yollar kullanılarak işlemler gerçekleştirilebilir. Tescillenen markalar ise belge aldıkları ülke sınırları içerisinde korunmaktadırlar. Uluslararasında markanın tescili için izlenebilecek yollar; Madrid Protokolü, C.T.M. Topluluk Markası ve Ülke bazında başvurudur. Fakat bunların arasından, maliyet ve diğer özelliklerinden dolayı en avantajlısı Madrid Protokolüdür.

Madrid Protokolü - Avrupa Birliği

Madrid Protokolü

Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Protokolü,1989 yılında kabul edilmesinin ardından 1995’te yürürlüğe girmiş,1996 yılında ise uygulanmaya başlamıştır. Türkiye’de ise 01.01.1999 tarihinde uygulamaya girmiştir.

Bu Protokol ile markalar tek bir başvuru yaparak ve tek bir dil kullanarak birden fazla ülkede tescilini sağlayabilme ve tescillendikten sonra ise unvan, adres, devir gibi bir çok değişikliği tek bir işlem aracılığı ile uluslararası sicile kaydını sağlayabilme kolaylığı sağlanmıştır.

Madrid Protokolü ancak TPE aracılığıyla yapılabilir ve Türk sanayici ve işadamları protokole göre toplam 66 ülkeye marka tescil başvurusu için müracaat edebilirler.

Madrid Sistemine göre;

  • Marka kendi bulunduğu ülkede tescilli olmalı veya işlemleri devam etmekte olmalıdır.
  • Uluslararası tescil belgesi yaklaşık 4-6 arasında ilgili tarafa gelmekte ve kesinleşme süresi ise 18 ayı bulmaktadır.
  • Patent ofisleri, marka başvurularını ilişkin olumsuz cevaplarını kendi seçmiş oldukları 12-18 aylık süreç içerisinde WIPO’ya bildirmekle yükümlüdürler. Türkiye’nin kabul gördüğü süre 12 aydır. Belirlenen bu süreç içerisinde ret kararı WIPO’ya bildirilmezse marka tescili gerçekleşmiş sayılır.
  • Ayrıca belirlenen 12-18 aylık süre içerisinde herhangi bir bilgilendirme olmadığı taktirde de tescil gerçekleşmiş anlamına gelir.
  • Madrid Sistemi kapsamınca markanın korunma süresi 10 yıldır.

Firmamız müşteri memnuniyetini her şeyin üzerinde tutarak uzman kadrosuyla, markanızın tescili konusunda kusursuz hizmet vermektedir.

Marka Patent Tasarım Tescilleri

MARKA TESCİL
PATENT TESCİL
DOMAİN TESCİL
FAYDALI MODEL
YURT DIŞI TESCİL
Tescil Plus