DOMAİN TESCİL

Domain Tescil

Veri barındırma (hosting) hizmeti satın aldığınız zaman firma size IP adresi verir. İnsanlar size tıpkı telefon açarken numara tuşlamak gibi, internette sizin IP adresinize girerek sizinle iletişimi sağlarlar. Ancak IP numarası akılda zor tutulacağından dolayı adresiniz harfler şeklinde kodlanır. Bu şekilde yani domain dediğimiz Türkçe karşılığıyla alan adınızı girerek bu IP adresinize yönlenmektedir. Örneğin bizim internetteki kimliğimiz www.tescilplus.com.tr tarayıcınızın adres çubuğuna bunu yazdığınız takdirde doğrudan bizim siteyi açacak, başka adres araya girmeyecektir.

Domain alırken bazı kurallar vardır. Aldığınız adresin benzersiz olması gerekir. Başkasıyla aynı telefon numarasına sahip olamadığımız gibi aynı internet adresine sahip olmamız da mümkün değil.  Bu nedenle alan adı seçerken sizi en iyi yansıtan, özgün bir adres seçmelisiniz.

Tescil Plus danışmanlık şirketi olarak domain tescilini uygun fiyata gerçekleştiriyoruz, her türlü sorunuzla bize başvurabilirsiniz. Gelecekte insanlar arası iletişimin tamamen internet üzerinden sağlanacağı düşünülürse, özellikle şirketlerin bir internet adresi olmak durumundadır. Bugün şirketler hakkında araştırma yapılacağı zaman internete başvurulur. Eğer o şirketin internette kimliği yoksa insanlar için güven sağlaması da neredeyse imkansız hale gelmiştir. Yeni çıkan kanunla da birlikte, her şirkete internet adresi kurma zorunluluğu getirilmiştir.

İki grupta toplanır. Birincisi uluslararası adreslerdir. Bu tipler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bunun anlamı, size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi üzerine almamışsa, alabilirsiniz. Ancak daha önce başka birisi tarafından alınmışsa,  iki seçenek kalır geriye; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız ya da farklı isimde yeni domain alırsınız.

Uluslararası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar, com., net., ve .org’dur. Bunların diğer özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. TR uzantılı olanlarda, ilk başvuran kuralı geçerli değildir. Türkiye’de bu yetki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından gerçekleştirilir. Çünkü ODTÜ, interneti Türkiye’ye ilk getiren kurumdur. Dikkat ederseniz Türkçe site dahi olsa, her sitenin sonunda TR uzantısı bulunmamaktadır. Bunun anlamı, o sitenin ODTÜ’den tescilinin yapılmadığıdır. Bu nedenle, özellikle kurumsal bir kimlikte TR uzantısı olması prestij meselesidir. Dünya markası olmak istiyorsanız mutlaka hangi coğrafi bölgenin şirketi olduğunuzu TR uzantısıyla belirtmiş olmanız gerekir. Ucuz alan adı kayıt ve ayrıntılı bilgiyi TescilPlus ile iletişime geçerek edinebilirsiniz.

TR uzantılı domain kaydı için gerekli belgeler

Kişi adı domain tescili için sadece nüfus cüzdanı fotokopisi yeterlidir. TR uzantılara kurumsal başvurularda öncelikle tr uzantılı kaydedilecek domain adı ile firma adı örtüşmek zorundadır. TR uzantısını almak için gerekli evraklar, -4 belgeden herhangi birisi yeterlidir-  Ticaret odasından alınmış Faaliyet belgesi, Ticari sicil belgesi, Oda Sicil Belgesi ya da ticaret sicil gazetesi ilanı bu belgelerden herhangi birisi -firma şahıs firması ise üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının fotokopisi de gönderilmelidir.

İnternet Hizmetleri

Tescil Plus