Barkod Tescil

Barkod TesciliBarkod: Farklı kalınlıkta çizgi ve arasındaki boşluklardan oluşan, verilerin hatasız ve otomatik olarak başka ortama aktarılma yöntemidir.

Bize stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi öğelerin göstermesinde yardımcı olmaktadır. Bu bilgileri bu sayede kolaylıkla bilgisayara aktarabilir ve gereksiz zaman kaybından kurtulabiliriz.

Dünya üzerinde birtakım barkod sistemi uygulanmaktadır. UPC, EAN, EAN-13, Code 93, Code 128 gibi çeşitli sistemler mevcuttur, en çok kullanılanlarsa; UPC ve EAN’dır. Türkiye'de ise EAN-13

EAN-13 sistemi 13 haneden oluşmaktadır. Birinci kısım ülke kodunu ( Türkiye’nin ülke kodu 869’dur), ikinci kısım, firma kodunu ( 4 hanedir ve TOBB’dan alınır), üçüncü kısım ise, ürünü tanımlayan koddur(firma kodundan sonraki 5 hane), en son rakamsa, diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek adına belli formüller ile yapılmış kontrol kodudur.

Peki barkod ne işe yarar?

En doğru bilgiyi verir ve kullanıcı hatalarını ortadan kaldırır, veri girişini hızlı sağlar ve sonuç olarak işçilik maliyetini minimuma indirir; ayrıca, hangi ürün ne kadar satılıyor ve stoklarda kaç adet kalmış gibi sorulara kolayca cevap bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Barkod Tescil işlemleriniz için Tescil Plus’ a başvurabilir; uzman kadromuz vasıtasıyla işlemlerinizi en kısa sürede ve en güvenilir bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tescil Plus